Dvanáctá etapa ukončila 39. ročník Dakaru

Sobotní, dvanáctá, etapa závodu ukončila 39. ročník Rallye Dakar. Nejtěžší rallye na světě byla zakončena poslední rychlostní zkouškou v délce 64 kilometrů, která vedla do města Río Cuarto.
iveco-de-rooy-dakar-2017

3. místo vybojoval náš jezdec Gerard de Rooy 

Gerard de Rooy, vedoucí týmu PETRONAS De Rooy IVECO a vítěz Rallye Dakar v roce 2012 a 2016, se umístil na třetím místě. Závodník vozu IVECO Powerstar se během posledních dvou týdnů potýkal nejen s náročným terénem, ale také se silnými soupeři.
 
Tento holandský závodník se držel v čele soutěže během několika etap, ale bohužel několikrát píchl a propadl se na nižší pozice. Nadměrná prašnost a omezené možnosti předjet soupeře nakonec zmařily jeho pokusy o převzetí vedení. Díky výbornému výkonu nákladního vozu IVECO se ale tomuto závodníkovi podařilo uspět a získat celkové třetí místo v soutěži. Gerard de Rooy ztratil na vítěze letošního ročníku Rallye Dakar Eduarda Nikolaeva 41 minut a 19 sekund.

Další jezdci navzdory uvíznutí v bahně skončili mezi prvními 20 

Ton van Genugten a Wuf van Ginkel, kteří usedli za volant vozů IVECO Trakker, uvízli na šest hodin v bahně. Přesto se jim během společné jízdy v posledních etapách závodu podařilo posunout na přední pozice.
 
Van Genugten se závodním číslem 507 skončil na 16. místě se ztrátou téměř sedm hodin. Van Ginkel dorazil na 17. pozici, ale utrpěl více než osmihodinovou ztrátu.

Na 4. místě Federico Villagra ve voze IVECO Powerstar

Federico Villagra, který také usedl do vozu IVECO Powerstar, dokončil Rallye Dakar 2017 na čtvrtém místě. Bohužel se mu nepodařilo zopakovat úspěch z minulého ročníku a jistě se bude v dalším vydání soutěže snažit o splnění svého snu - vyhrát jednu celou etapu. Není ale pochyb o tom, že tento argentinský závodník během druhého roku spolupráce se společností IVECO dokázal, že má velké nadání.

Celková klasifikace

 1. Eduard Nikolaev (Kamaz)  27 h m 24 s
 2. Dmitry Sotnikov (Kamaz)  +18 m 58 s
 3. Gerard de Rooy (IVECO)  +41 m 19 s
 4. Federico Villagra (IVECO)  +1 h 00 m 04 s
 5.AiratMardeev (Kamaz)  + 2 h 26 m 50 s
   
 16. Ton van Genugten (IVECO)  +6 h 58 m 03 s
 17. Wuf van Ginkel (IVECO)  +8 h 19 m 48 s